Podczas drugiego koncertu IV edycji mogliśmy wysłuchać repertuaru łączącego muzykę znaną, lubianą i popularną, ale również wyszukaną oraz wymagającą od muzyków wirtuozerii, szczególnych umiejętności, nie tylko w epoce baroku, ale również w czasach nam bliższych - XX wieku.
Za serce szczególnie wszystkich nas chwycił utwór Ennio Morricone, który przeniósł nas w sceny filmu Misja, czy Adagio g-moll - Remo Giazotto, wyciskając u niektórych z nas niejedną łzę.
Brzmienie oboju w połączeniu z brzmieniem organów, potęgowało nasze emocje także w rytmicznych, a wręcz porywających utworach, jak np. Preludium z Te Deum - Marca- Antoine Charpentiera - przyjęte, jako hymn Eurowizji.
Dopełniając naszych wrażeń, Pan Witold Paprocki - prowadzący koncert - bardzo ciekawie wprowadzał nas w arkana tworzenia prezentowanych dzieł, opowiadając o kontekście życia twórców oraz o ich otoczeniu i czasach, w których żyli.
Jeszcze raz dziękujemy za przepiękny, dzisiejszy koncert Artystom: Panu Damianowi Konecznemu i Panu Ireneuszowi Stawniakowi oraz prowadzącemu - Panu Witoldowi Paprockiemu.
Zapraszamy 21 kwietnia na ostatni koncert tegorocznego festiwalu.
Do zobaczenia za tydzień.

prev next

Zapraszamy na drugi koncert: 14.04.2024 godz. 19:00

Podczas koncertu 14 kwietnia usłyszymy duet w składzie: Damian Koneczny - organy i Ireneusz Stawniak - obój.
Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami artystów. Notki biograficzne:

Damian Koneczny

Urodzony w 1994 roku w Łodzi. Ukończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną I stopnia w Zgierzu w klasie fortepianu mgr Bogusławy Czechowskiej oraz z wyróżnieniem szkołę muzyczną II stopnia w Legnicy w klasie organów mgr Ryszarda Rydza. Kształcił się także w klasie gitary mgr Piotra Gajzlera w Łodzi. Jest laureatem wielu konkursów słuchowych oraz teoretyczno-muzycznych, m.in. III miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym im. F. Wesołowskiego oraz II miejsca w kategorii OPEN w Festiwalu Wyobraźni Muzycznej mYear. Studiował dyrygenturę chóralną oraz muzykę kościelną na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygowania prof. dr. hab. Agnieszki Franków-Żelazny, w klasie organów dra Marka Fronca oraz w klasie akompaniamentu liturgicznego z improwizacją dra hab. Tomasza Głuchowskiego. Koncertował w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Grecja, Portugalia i inne). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich z zakresu gry oraz improwizacji organowej (Naji Hakim, Krzysztof Urbaniak, Karol Mossakowski i in.)
Obecnie pracuje we Wrocławiu jako organista parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Jest także projektowym śpiewakiem zawodowych zespołów wokalnych. Od stycznia 2022 wraz ze skrzypaczką, altowiolistką i sopranistką Katarzyną Kozak prowadzi działalność koncertową pod szyldem Duo Pro Arte, a od listopada 2022 gra na fortepianie jazzowym w duecie Swinging Deer wraz z wokalistką Mileną Niedźwiecką.

Ireneusz Stawniak

Urodzony w 1990 roku w Stargardzie. W 2014 roku ukończył
z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, a od stycznia 2015 roku pracuje na stanowisku oboisty-solisty w Orkiestrze Opery Wrocławskiej. W ramach programu Erasmus odbył roczny pobyt w Musikhochschule Lübeck w klasie profesora Diethelma Jonasa.
Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Ingo Goritzkiego (Stuttgart) i prof. Jerome’a Guicharda (Lyon). Finalista X Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie w kategorii tria stroikowego. Koncertował w wielu krajach Europy oraz w Chinach. W 2018 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.

Ach, jak dobrze poczuć znów ten dreszcz wywołany przepięknym brzmieniem muzyki na żywo!
Właśnie dziś, koncertem inauguracyjnym w wykonaniu: Macieja Zakrzewskiego (organy) i Krzysztofa Komendarek - Tymendorfa (altówka), rozpoczęliśmy 4 Zgierski Festiwal Organowy!

Zaprezentowane dzisiejszego wieczoru utwory, nawiązywały do tematyki Zmartwychwstania Chrystusa.

Będąc w tak bliskiej odległości od wykonawców i ich instrumentów, wręcz „sam na sam” z każdym dźwiękiem, mogliśmy nie tylko dać się porwać emocjom, ale także podziwiać kunszt i warsztat Artystów.

Wirtuozowskie wariacje będące wykonaniem wybranych dzieł m.in. Johana Sebastiana Bacha, czy francuskiego kompozytora Gabriela Faure oraz autorskie kompozycje Macieja Zakrzewskiego były dla nas wielką ucztą muzyczną.
Mieliśmy też wyjątkową okazję i zaszczyt, jako publiczność, pierwszy raz, wysłuchać prawykonania kilku utworów.

Nie obyło się bez bisów!

Bardzo dziękujemy Artystom za ten przepiękny koncert i zapraszamy wszystkich za tydzień, na kolejny koncert 4. Edycji Festiwalu!

prev next

Już wkrótce rozpoczynamy kolejną edycję Festiwalu! Pierwszy koncert 7 kwietnia!

Serdecznie zapraszamy na koncerty w ramach 4 edycji Zgierskiego Festiwalu Organowego organizowanego w naszej parafii.Podczas koncertów usłyszymy prawykonania utworów, improwizacje organowe, utwory solowe i kameralne. W muzyce nie zabraknie take nawiązań do zbiżającego się okresu wielkanocnego.

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Zgierza oraz Pana Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego, który wzorem ubiegłych lat objął Festiwal honorowym patronatem.
Patronat nad wydarzeniem objęli również: kardynał Grzegorz Ryś, Archidiecezja Łódzka, Stary Młyn Zgierz oraz Niedziela Łódzka.

Anna Chowaniec, kierownik artystyczny